Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Do Twej dążym kaplicy

W sobotę 31 maja przy ruinach kaplicy loretańskiej w Skrzebowej odbyło się widowisko plenerowe zatytułowane "Do Twej dążym kaplicy". Spektakl opowiadał o cudach, które miały miejsce w dawnych czasach za przyczyną Matki Boskiej Loretańskiej ze skrzebowskiego obrazu, spisanych w XVIII-wiecznej "Księdze łask i cudów parafii skrzebowskiej" znajdującej się obecnie w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Reżyserem i autorem scenariusza widowiska była Urszula Mróz, w spektaklu udział wzięło prawie dwudziestu aktorów amatorów - mieszkańców gminy Raszków. W wydarzeniu uczestniczyło też Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka.

Widowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony publiczności - obejrzało je około 300 osób, wśród których znaleźli się m.in. burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk, wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak oraz zastępca burmistrza Raszkowa Piotr Rokicki. Przy ruinach kaplicy loretańskiej pojawili się nawet goście z Włoch - delegacja z Palaty, partnerskiego miasta Raszkowa. To już kolejne wydarzenie organizowane przy zabytkowych ruinach w Skrzebowej - w zeszłym roku odbył się tam koncert Zespołu Muzyki Sakralnej LUMEN z Poznania, który zorganizowany zostanie ponownie 30 sierpnia bieżacego roku. Zarówno spektakl jak i koncert odbywają się dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów a także dzięki dotacji Powiatu Ostrowskiego. Celem tych działań jest popularyzacja zabytkowych ruin XVII-wiecznej kaplicy loretańskiej, która jest jednym z kilku istniejących tego typu obiektów, jakie przetrwały do naszych czasów w Polsce.

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, które było organizatorem widowiska, zachęca do odwiedzania zabytkowych ruin kaplicy oraz innych obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na terenie Skrzebowej i Moszczanki. Wszystkim zainteresowanym pomocą może służyć tzw. quest czyli nieoznakowana ścieżka krajoznawcza, która prowadzi turystów do poszczególnych miejsc godnych odwiedzenia - za jej przejście i rozwiązanie wszystkich zagadek na jej trasie na zdobywców czeka nagroda. Ulotki questowe można pobrać ze strony www.skrzebowa.osw.pl bądź otrzymać u sołtysa Skrzebowej.

Zapraszamy do galerii - autor zdjęć: Roman Przybył
Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2021 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Wednesday, December 08, 2021 , Login,