Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Działamy prokulturowo

Nasze Stowarzyszenie wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”. We wtorek 9 września odwiedziła nas komisja sędziowska składająca się z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, by obejrzeć prezentację działań naszej organizacji na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Prezes Karol Marszał przedstawił działalność Stowarzyszenia, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz upowszechniania folkloru. Projekt pn. Swojskie Spotkania z Folklorem obejmował trzy pierwsze edycje imprezy pod tą samą nazwą, którą nasze Stowarzyszenie organizuje od 2011 roku. Na terenie świetlicy wiejskiej w Moszczance oraz boisk sportowych w Skrzebowej organizujemy co roku imprezę o tematyce folklorystycznej, do udziału w której zapraszamy przede wszystkim różnego rodzaju zespoły ludowe z Wielkopolski a dodatkowo także zespoły z Polski a nawet z zagranicy. W ten sposób promować chcemy przede wszystkim folklor wielkopolski – nieznany i uważany często za nudny. Wzbogacając imprezę o zespoły z innych regionów Polski bądź spoza naszego kraju sprawiamy, że regionalną twórczość kulturalną poznaje co roku ok. 2000 osób – przede wszystkim z Powiatu Ostrowskiego ale także i spoza jego obszaru. Według naszej wiedzy, nasza impreza jest największą imprezą folklorystyczną na terenie południowej Wielkopolski.

Swojskie Spotkania z Folklorem są dodatkowo urozmaicane o działania towarzyszące, takie jak prezentacje kulinarne kół gospodyń wiejskich (2011), promocja nieoznakowanej ścieżki krajoznawczej – tzw. questu (2012) czy wystawa starych ciągników i maszyn rolniczych oraz otwarcie galerii obrazów Stanisława Brajera – artysty malarza urodzonego w Skrzebowej (2013). Nasza impreza promowana jest szeroko nie tylko na terenie naszej gminy i powiatu ale także i całej południowej Wielkopolski.

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2021 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Wednesday, December 08, 2021 , Login,