Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Dziecięca kapela ludowa

Od października 2012 r. organizujemy zajęcia instrumentalne dla dzieci, których celem jest stworzenie dziecięcej kapeli dudziarskiej. Stąd nauka gry na siesinkach, dudach wielkopolskich i skrzypcach podwiązanych. W zajęciach prowadzonych przez dudziarza Michała Umławskiego udział bierze 6 dzieci. 

Mamy zamiar odtworzyć tradycję gry na tych typowych wielkopolskich instrumentach ludowych oraz przywrócić pamięć o zapomnianych twórcach ludowych ziemi raszkowskiej, którzy przed laty mieli znaczącą pozycję na muzycznej mapie nie tylko Wielkopolski ale i Polski. Oto bowiem raszkowska kapela w składzie Wawrzyn Bielawski (dudziarz) i skrzypek Michał Galiński (skrzypek) wygrała w 1935 roku pierwszy w kraju konkurs dudziarzy natomiast Polskie Radio posiada w swoich zbiorach nagrania nieżyjącego już skrzypka z Głogowej Władysława Nadobnego, którego pradziad Józef Nadobny grał w Antoninie przed Chopinem.

Projekt pod nazwą "Gramy, śpiewamy i tańczymy na ludowo - warsztaty dla dzieci i młodzieży" jest realizowany ze środków Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów.
Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , 18 stycznia 2022 , Zaloguj,