Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Gościliśmy "Marzannę"

W sobotę 19 marca ostrowski oddział PTTK zorganizował doroczny Rajd Turystyczny "Marzanna". Meta rajdu znajdowała się w tym roku w sali wiejskiej w Moszczance - nasze Stowarzyszenie oraz Koło Gospodyń Wiejskich były współorganizatorami imprezy. Sprawne działania organizatorów z Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Ostrowie Wielkopolskim pozwoliły przyjąć ponad 300 osób uczestniczących w rajdzie. Do Skrzebowej i Moszczanki turyści docierali trasami pieszymi i rowerowymi. W tym roku uczestnicy pochodzili w większości z Ostrowa, ale również z innych miejscowości naszego powiatu oraz Kępna, Kalisza, Nowej Wsi Książecej i Pleszewa. Po drodze mogli zobaczyć zabytki Skrzebowej, Przybysławic i Raszkowa a ułatwiał im to m.in. quest przygotowany przez nasze Stowarzyszenie. Na trasie pieszej z Przybysławic można było poszukać „skarbów”, bo była ona z elementami Geocachingu – poszukiwania skarbów za pomocą GPS. Na szczególną uwagą zasługuje udział uczniów z klasy integracyjnej ze SP nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim, którzy dzielnie wędrowali trasą z Biniewa.
Miłym akcentem rajdu był występ Zepołu Tańca Ludowego „Swojacy”, który wykonał "zielonogórskie winobranie" oraz elementy suity tańców lubelskich. Młodzi artyści zostali obdarowani gromkimi brawami a sami organizatorzy pękali z dumy, bo wśród tańczących były członkinie ostrowskiego PTTK i Koła Turystyki Kolarskiej „Bicykl 1977”. Do dyspozycji rajdowiczów była również galeria z obrazami Stanisława Brajera.
Głównym celem rajdu było pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Na szczęście łagodna zima pozwalała czuć zapach wiosny od dłuższego czasu, ale żeby tradycji stało się zadość, jak co roku przeprowadzono konkurs wyboru Miss "Marzann", do którego przystąpiło 6 kukieł. Spośród nich jury wybrało najbardziej ekologiczną i najpiękniejszą "Marzannę" i miss "Marzann" 2016 została kukła przygotowana przez „Bicykl 1977”. Turyści z artystyczną żyłką mogli się wykazać podczas występu w konkursie piosenki i wierszyka o tematyce wiosennej. Najbardziej ambitnym konkursem był test wiedzy krajoznawczej o powiecie ostrowskim i gminie Raszków. Na zakończenie nastąpiło symboliczne spalenie kukieł Marzann, na dowód tego, że zima już odeszła.
Rajd został zorganizowany dzięki środkom własnym ostrowskiego PTTK oraz dotacjom Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego.

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2021 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, December 07, 2021 , Login,