Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Historia dla seniorów

Ponad pięćdziesiąt osób z gminy Raszków wzięło udział w drugim wyjeździe edukacyjnym dla seniorów w ramach projektu "Wiejski objazdowy uniwersytet trzeciego wieku", który odbył się 13 września. Tym razem tematem przewodnim była historia XX wieku, a odwiedzane miejsca to muzea na terenie Wielkopolski, gdzie w ubiegłym stuleciu miały miejsce różnego rodzaju tragiczne wydarzenia.

W Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie-Luboniu pod Poznaniem seniorzy zapoznali się z obiektami będącymi pozostałością po obozach hitlerowskich funkcjonujących tam w latach 1941-1945 - pomnikami związanymi z martyrologią Polaków, Żydów, Luksemburczyków, Holendrów, obywateli byłego Związku Radzieckiego oraz innych narodowości. Studenci dowiedzieli się, że istniał tam najpierw obóz pracy dla Żydów a następnie obóz dla więźniów politycznych. Odwiedzili także powstałe przed kilku laty Muzeum w Chełmnie nad Nerem - były hitlerowski Obóz Zagłady Kulmhof. Zobaczyli tam oraz w nieodległym Lasku Żuchowskim miejsca śmierci oraz pochówku ponad 200 tysięcy Żydów, Cyganów i Polaków, zamorodowanych w specjalnych komorach przy pomocy spalin samochodowych a następnie spalonych, co działo się jeszcze przed powstaniem obozu Auschwitz-Birkenau i oficjalnym rozpoczęciem akcji eksterminacji Żydów. Wreszcie w Muzeum Regionalnym we Wrześni seniorzy zapoznali się w szczególności z pamiątkami po strajku dzieci wrzesińskich w 1901 r. oraz po Wiośnie Ludów i powstaniu wielkopolskim.

Organizatorem cyklu wyjazdów jest Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 413 - wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów.

Zapraszamy do galerii


Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2021 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Thursday, December 09, 2021 , Login,