Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Historia w muzeum, współczesność w teatrze

We wtorek 22 marca odbył się pierwszy wyjazd w ramach nowego projektu z zakresu edukacji kulturalnej seniorów. Do Poznania udały się 54 osoby z Moszczanki, Skrzebowej i miejscowości ościennych, by zobaczyć dwa muzea oraz wziąć udział w spektaklu teatralnym.

Pierwszym punktem programu było Muzeum Historii Miasta Poznania - oddział Muzeum Narodowego. W budynku renesansowego ratusza seniorzy podziwiali zbiory z zakresu historii miasta począwszy od dokumentów, wyrobów rzemiosła artystycznego, malarstwa i fotografii po różnego rodzaju pamiątki. W Muzeum Archidiecezjalnym obejrzeli bogatą kolekcję rzeźb sakralnych z najstarszą rzeźbą Madonny z Ołoboku z ok. 1320 r. oraz kolekcję sztuki sakralnej (relikwiarze, naczynia liturgiczne, krucyfiksy). Grupa zajrzała też do poznańskiej katedry, gdzie w podziemiach miała okazję podziwiać wykopaliska sięgające swą historią do początków państwa polskiego - było to szczególnie ważne ze względu na 1050 rocznicę chrztu Polski.

Ostatnim punktem programu był spektakl Poznańskiego Teatru Tańca pt. "Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza". Spektakl nawiązujący swymi treściami do poezji Różewicza pokazuje językiem tańca bardzo aktualne problemy współczesnego świata: jednym z cytatów ze spektaklu są słowa: na świecie znów toczy się wojna, nóż nie służy do krojenia chleba, tylko do ucinania języków mówiących obcymi językami.

Projekt "Wiejski objazdowy uniwersytet trzeciego wieku - więcej kultury na 150-lecie chrztu Polski" realizowany jest przez nasze Stowarzyszenie z pomocą finansową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznaną w ramach programu "Kultura dostępna".

Zapraszamy do galerii


Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2021 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, December 07, 2021 , Login,