Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

II Koncert przy Ruinach

Ponad trzysta osób uczestniczyło w sobotę 30 sierpnia w II Koncercie przy Ruinach kaplicy loretańskiej w Skrzebowej. Przy zabytku ustawiona została specjalna scena a same mury ciekawie podświetlone. Gościem wydarzenia był Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN z Poznania, który wykonał koncert zatytułowany "Santo - w hołdzie św. Janowi Pawłowi II". Grupa muzyków zachwyciła publiczność zgromadzoną przy ruinach kaplicy utworami, które były bliskie Wielkiemu Polakowi bądź też nawiązują do jego działalności. Między piosenkami można było wysłuchać tekstów wypowiedzanych przez Jana Pawła II podczas jego pontyfikatu. Muzyka łączyła w sobie wiele stylów, melodie wpadały w ucho jak popowe przeboje a gitara basowa wybijała chwilami jazzowo-funkowe rytmy. Wszystko razem było mieszanką przyjemną dla ucha, a dawka liryzmu zawarta w utworach sprzyjała modlitewnemu skupieniu.  Wśród publiczności znaleźli się m.in. burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak, wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak oraz zastępca burmistrza Raszkowa Piotr Rokicki. Przy ruinach kaplicy loretańskiej pojawili się nawet goście z Francji - delegacja z Dourges, partnerskiego miasta Raszkowa.

Koncert zorganizowany został przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów a także dzięki dotacji Powiatu Ostrowskiego. Było to drugie duże wydarzenie w tym miejscu w bieżącym roku - 31 maja odbył się spektakl plenerowy "Do Twej dążym kaplicy". Celem obu działań była popularyzacja zabytkowych ruin XVII-wiecznej kaplicy loretańskiej, która jest jednym z kilku istniejących tego typu obiektów, jakie przetrwały do naszych czasów w Polsce. Przy okazji koncertu zbierane były datki na kontynuację procesu konserwacji zabytkowych ruin, które niestety z powodu upływu czasu i warunków artmosferycznych ulegają ciągłej destrukcji.

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa zachęca do odwiedzania zabytkowych ruin kaplicy oraz innych obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na terenie Skrzebowej i Moszczanki. Wszystkim zainteresowanym pomocą może służyć tzw. quest czyli nieoznakowana ścieżka krajoznawcza, która prowadzi turystów do poszczególnych miejsc godnych odwiedzenia - za jej przejście i rozwiązanie wszystkich zagadek na jej trasie na zdobywców czeka nagroda. Ulotki questowe można pobrać ze strony www.skrzebowa.osw.pl bądź otrzymać u sołtysa Skrzebowej.

Zdjęcia: Andrzej Jarmuszczak

Zapraszamy do galerii


 

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2021 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Wednesday, December 08, 2021 , Login,