Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Ignysiowy laur

Członkinie naszej dziecięcej kapeli dudziarskiej uczestniczyły w dn. 30.11-1.12 w imprezie pn. "Ignysiowy laur". Ignysiowy Laur w Śmiglu, czyli wielkopolskie konfrontacje dudziarzy i skrzypków to impreza organizowana głównie z myślą o młodych adeptach muzycznego folkloru. W konkursie na najlepszego dudziarza i skrzypka starują osoby, które gry na tych instrumentach uczą się nie dłużej niż cztery lata. Ignysiowy Laur w Śmiglu to nie tylko konkurs, lecz także warsztaty prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Uczestnicy konfrontacji odwiedzają też grób Edwarda Ignysia na śmigielskim cmentarzu, by zagrać mistrzowi dudziarskiego rzemiosła i składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą artystę.
Jury Ignysiowego Lauru w Śmiglu podczas przesłuchań oceniało 12 młodych dudziarzy i 14 skrzypków. W kategorii "dudziarz" wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni muzycy to obecni lub byli uczniowie Michała Umławskiego, jednego z trzech instruktorów gry na dudach w Wielkopolsce. Także nasze reprezentantki są ćwiczone przez Michała Umławskiego. I co najważniejsze - z sukcesami, bowiem Marta Szymankiewicz w kategorii "dudziarz" otrzymała wyróżnienie. W turnieju uczestniczyły też grające na skrzypcach podwiązanych Izabela Kaczmarek i Aleksandra Kruszyk.


Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , 18 stycznia 2022 , Zaloguj,