Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Kolejny pomnik odnowiony

Wszem i wobec i każdemu z osobna wiadomym czynimy, że aby uczcić pamięć ks. Jakuba Schnarbacha, nagrobek jego odnowiliśmy i uroczyście w niedzielę 28 lipca poświęciliśmy. Świadomi bowiem jesteśmy zasług dawnego proboszcza skrzebowskiego, który przez dwadzieścia dwa lata naszą parafią nieustannie kierował, kult Matki Boskiej Skrzebowskiej na całą okolicę szerząc.
Jak już tradycją w Skrzebowej się stało, na Wszystkich Świętych Roku Pańskiego 2012, odbyła się kwesta na cmentarzu parafialnym by kontynuować piękne dzieło renowacji nagrobków tutejszych. Kwestę tę zorganizowało Koło Historyczne Parafii Skrzebowa MEMENTO. (...)
Nagrobek ks. Schnarbacha wiernie i rzetelnie odnowiono w zakładzie kamieniarskim rodziny Januszkiewiczów z Sulmierzyc, a inne niezbędne prace przy renowacji ze szczerego serca wykonały firmy ATLAS i Akcesoria Jeździeckie oraz Jacek Jarmuszczak ze Skrzebowej i Jarosław Franc z Moszczanki.
(...) Niech to zbożne dzieło będzie świadectwem naszej pamięci o zasłużonych mieszkańcach skrzebowskiej parafii , a śp. ks. Jakub Schnarbach niech wyprasza łaski każdemu, kto dobrym sercem i modlitwą wspierał go za żywota i wspiera teraz.

Fragmenty aktu erekcyjnego odnowionego nagrobka ks. Jakuba Schnarbacha.

Ks. Jakub Schnarbach urodził się 2 lipca 1840 roku a święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1872. Do 29 sierpnia 1897 roku był wikariuszem w Kłecku w powiecie gnieźnieńskim. 30 sierpnia 1897 został proboszczem w Skrzebowej, gdzie pełnił tę posługę przez 22 lata, do śmierci 31 grudnia 1919 roku. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Skrzebowej. Ksiądz Schnarbach przywiązywał dużą wagę do propagowania kultu Matki Boskiej Loretańskiej w Skrzebowej. Jako jedyny z proboszczów skrzebowskich czasów XX wieku spisywał na bieżąco wszystkie cuda i łaski za przyczyną Matki Boskiej, co dzisiaj stanowi dowód o skali popularności kultu maryjnego w Skrzebowej. Pomnik ks. Jakuba Schnarbacha to już czwarty odnawiany nagrobek na skrzebowskim cmentarzu. Jego odsłonięcia dokonali sołtys Bieganina - Wiesława Lis oraz sołtys Skrzebowej - Tadeusz Marszał, a uroczystość zorganizowała Aneta Franc - przewodnicząca Koła Historycznego MEMENTO. Całkowity koszt renowacji wyniósł 6.000 zł.Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , 18 stycznia 2022 , Zaloguj,