Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Kolejny temat: botanika

W sobotę 25 maja odbyły się kolejne wyjazdowe zajęcia seniorów i ich wnuków, których tematem była tym razem botanika. Grupa udała się na Dolny Śląsk by odwiedzić trzy ciekawe miejsca tematycznie związane z tematem przewodnim wycieczki.

Zajęcia rozpoczęły się w Sobótce pod Wrocławiem, gdzie u podnóży góry Ślęży znajduje się Muzeum Ślężańskie. Tam uczestnicy wyjazdu podziwiali zabytki archeologiczne, kolekcję skał, minerałów i skamielin, skarby monet zawierające monety numizmaty od XVI do XVIII wieku a takżę kolekcję map regionu oraz kart pocztowych druków i wydawnictw poświęconych miastu i regionowi.

W Palmiarni w wałbrzyskim Lubiechowie grupa mogła obejrzeć około 80 gatunków roślin z całego świata zgromadzonych w obiekcie, którego ściany od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny. Seniorzy wraz z wnukami podziwiali m.in.: dracenę, kolczaste wilczomlecze, opuncję, krzewy kawowca i bananowca oraz cytryny i mandarynki.

Punktem kulminacyjnym wyjazdu, który zrobił na uczestnikach zajęć największe wrażenie, było Arboretum w Wojsławicach. Grupa odwiedziła je w centralnym momencie kwitnienia różaneczników, które stanowią unikatową kolekcję tej grupy roślin w Polsce (tzw. kolekcja narodowa). Osiem pokoleń hodowców uzyskało w Wojsławicach od początku XX wieku ponad 600 odmian, z których do dzisiejszych czasów dotrwało około 200. Rośliny te cechują się wyrazistą barwą kwiatów, dużymi kwiatostanami oraz, co najważniejsze, wysoką wytrzymałością na niskie temperatury.

Projekt "Wiejska objazdowa akademia dla seniora i juniora" realizowany jest w latach 2012-2013 przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa w ramach Europejskiego Roku Osób Starszych i Integracji Międzypokoleniowej dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.


Zapraszamy do galerii

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , 18 stycznia 2022 , Zaloguj,