Kontakt

karolmarszal@wp.pl

 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Linki
Kwesta na cmentarzu
W samo południe 1 listopada rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym w Skrzebowej procesja a potem Msza św. z okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Na naszym cmentarzu po raz pierwszy została zorganizowana zbiórka pieniędzy na odnowienie pomników zasłużonych osób spoczywających na tej nekropolii. Zebrane środki  w wysokości 956,55 zł. przeznaczone zostaną na renowacje pomnika Jana Echausta - ojca ks. Juliana Echausta, który w XIX wieku przez blisko 25 lat zarządzał skrzebowską parafią.
Ksiądz Echaust położył wielkie zasługi na polu edukacji, przygotowując młodych parafian do nauki w gimnazjum oraz tłumacząc książki z języka niemieckiego na polski. Współpracował z ks. Kazimierzem Jagielskim w założeniu, a potem prowadzeniu Banku Ludowego w Raszkowie (zał. 1876), gdzie Polacy mogli  korzystać z dogodnych kredytów. W Ostrowie założył  Bibliotekę Towarzystwa Czytelni Katolickich (1867), w Poznaniu otworzył Dom Katolicki (1900). Zasłużył się także jako redaktor i publicysta. Współpracował z  prasą o zasięgu ponadregionalnym, jak np. Kurier Poznański, Przyjaciel Ludu czy Tygodnik Katolicki. Jego szczątki spoczywają w podziemiach katedry poznańskiej, gdzie pełnił godność kanonika. Na naszym cmentarzu pochowany jest jego ojciec – Jan Nepomucen Echaust, zmarły w 1884 roku. Do dziś zachowały się fragmenty jego grobowca. Mamy nadzieję, że dzięki kweście zorganizowanej przez panią Anetę Franc uda się je odnowić.

Zobacz:

Copyright (c) 2020 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Sunday, August 09, 2020 , Login,