Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Nowy cykl wyjazdów rozpoczęty

W sobotę 23 marca odbył się pierwszy tegoroczny wyjazd seniorów i ich wnuków w ramach cyklu pn. Wiejska objazdowa akademia dla seniora i juniora. Ponad 60 osób z naszych miejscowości udało się mimo mroźnej pogody do Krotoszyna, Lewkowa i Kalisza, by poszerzyć wiedzę na temat naszego regionu.
Pierwszym miejscem, które zainteresowało grupę, było Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Dziadkowie wraz z wnukami podziwiali zabytki obrazujące tradycyjne zajęcia i życie wsi krotoszyńskiej na przełomie XIX i XX wieku. Zwrócili też uwagę na bogaty zestaw narzędzi rolniczych, narzędzia i wyroby rzemiosła wiejskiego oraz bogato reprezentowany sprzęt gospodarstwa domowego.

W Muzeum Wnętrz Pałacowych czyli dawnym Pałacu Lipskich w Lewkowie uwagę zwiedzających zwróciły zrekonstruowane wnętrza w stylu klasycystycznym, przede wszystkim okrągły salon zwany salą rotundową, iluzjonistyczne malowidła ścienne przedstawiające krajobrazy z elementami romantycznej architektury, galeria portretów sarmackich w dawnym salonie egipskim oraz kolekcja obrazów o treściach patriotycznych w tzw. pokoju dziennym.

Wreszcie w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu grupa podziawiała przede wszystkim wystawę stałą "Z pradziejów Kalisza i okolic", która obejmuje czasy od pradziejów, przez starożytność i wczesne średniowiecze, aż do lokacji miasta w połowie XIII w. oraz ekspozycję historyczną "Z dziejów Kalisza". Uzupełnieniem były dwa filmy prezentujące w przystępny sposób historię najstarszego polskiego miasta. Finałem wyjazdu była sztuka "Mayday" w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Projekt "Wiejska objazdowa akademia dla seniora i juniora" realizowany jest w latach 2012-2013 przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa w ramach Europejskiego Roku Osób Starszych i Integracji Międzypokoleniowej dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.


Zapraszamy do galerii

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , 18 stycznia 2022 , Zaloguj,