Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Ostatni wyjazd seniorów i wuków

W niedzielę 18 listopada odbył się ostatni wyjazd seniorów z wnukami w ramach projektu "Wiejska objazdowa akademia dla seniora i juniora". Już po raz szósty grupa 68 osób udała się by poznawać wspólnie ciekawe miejsca, tym razem poświęcone historii przemysłu w Łodzi.
Pierwszym odwiedzanym miejscem było Muzeum Fabryki, gdzie pokazano historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku. Uczestnicy wyjazdu poznali rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Na wystawie zobaczyli zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki.
Kolejnym przystankiem na trasie było Centralne Muzeum Włókiennictwa czyli tzw. "Biała Fabryka", jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej, mieszczący kiedyś pierwszą w Łodzi mechaniczną przędzalnię i tkalnię bawełny, poruszaną pierwszą w mieście maszyną parową. W Muzeum zwiedzający mogli zobaczyć wszystko, co pozostaje w związku z włókienniczym procesem produkcyjnym - od surowca, przez techniki i technologie włókiennicze do produktów włókienniczych o różnym stopniu i technice przetworzenia. Finałem wyjazdu była wizyta w Teatrze Muzycznym, gdzie seniorzy wraz z wnukami obejrzeli spektakl "Człowiek z La Manchy", opowiadający historię Don Kichota.

Projekt "Wiejska objazdowa akademia dla seniora i juniora" realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa w ramach Europejskiego Roku Osób Starszych i Integracji Międzypokoleniowej dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.


Zapraszamy do galerii

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2021 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Thursday, December 09, 2021 , Login,