Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Otwarliśmy galerię

W niedzielę 30 czerwca w świetlicy wiejskiej w Moszczance otwarta została galeria obrazów Stanisława Brajera. W jednej z sal umieszczonych zostało kilkanaście obrazów tego artysty-malarza z Poznania, które przekazane zostały na rzecz miejscowej społeczności. W uroczystości, oprócz autora dzieł, uczestniczyło wielu mieszkańców Moszczanki, Skrzebowej i okolic oraz burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak.

Stanisław Brajer urodził się w 1939 roku w Skrzebowej, stąd jego związek emocjonalny z tą miejscowością, co przejawia się niekiedy w jego twórczości - zarówno malarskiej jak i literackiej. Najnowszy cykl obrazów powstał pod wpływem wielkiej fascynacji artysty rewolucyjną techniką zastosowaną przez amerykańskich ekspresjonistów abstrakcyjnych, polegającą na rozlewaniu farby na płótnie, by następnie swobodnie ją rozprowadzić. Jest to malarstwo barwnych płaszczyzn, w którym barwa jest nośnikiem emocji. W obrazach emocje artysty zostały ukryte w plątaninie znaków, linii i symboli. Odrealniony świat, zamknięty w wizyjnej palecie barw, zawiera niezwykły ładunek uczuć i twórczej wyobraźni. Dla artysty jest formą spowiedzi, która uwalnia go od problemów realnej rzeczywistości, a dla odbiorcy to niezwykłe wyzwanie. W najbliższym czasie wystawa będą udostępniona dla publiczności przy okazji III Swojskich Spotkań z Folklorem, które odbędą się w Skrzebowej 14 lipca.

Otwarcie galerii połączone zostało z występem raszkowskiego teatry amatorskiego "Trzy po trzy", który zaprezentował sztukę Aleksandra Fredy pt. "Nikt mnie nie zna" w reżyserii Bogumiły Bednarek. Był to akcent związany z obchodami "Roku Fredy", jaki aktualnie świętujemy z racji 220-rocznicy urodzin największego polskiego komediopisarza. Znakomite połączenie talentu dramatycznego z komediowym, świetne partnerstwo bohaterów komedii, w role których wcielili się: Roman Przybył, Alina Stefańska, Marek Kądziela, Michał Pluciński, Kazimierz Górski, Mikołaj Wawrzyniak oraz Bogumiła Bednarek sprawiły, że publiczność bawiła się znakomicie.

Zapraszamy do galerii

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , 18 stycznia 2022 , Zaloguj,