Kontakt

karolmarszal@wp.pl

 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Linki
Po świętach
Zakończyliśmy obchody najważnieszych dni w roku liturgicznym Kościoła katolickiego, jakim jest Triduum Paschalne czyli celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Obchody rozpoczęła w naszym kościele w Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej, przypominająca Ostatnią Wieczerzę. Msza ta jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.
W Wielki Piątek odbyła się liturgia na cześć Męki Pańskiej, składająca się z czterech elementów: liturgii słowa, adoracji Krzyża, Komunii świętej i procesji do Grobu Pańskiego. Zgodnie z wielowiekową tradycją na koniec liturgii ksiądz przeniósł nakryty przeźroczystym welonem Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie do północy trwała adoracja w towarzystwie straży honorowej członków OSP Moszczanka-Skrzebowa.
W Wielką Sobotę Kościół milczy - jest to czas wielkiej ciszy, skupienia i całodziennego czuwania przy Grobie Pańskim. Wierni mogli tradycyjnie przynieść do kościoła potrawy wielkanocne, które poświęcone zostały przez ks. Proboszcza. Formalnie Wielka Sobota nie ma swojego nabożeństwa, a Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania (z uwagi na żydowski system dat, wg którego po zachodzie słońca w sobotę rozpoczyna się niedziela).
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się w naszym kościele już po zmroku - o godz. 22. Przed kościołem kapłan poświęcił ogień, od którego odpalił paschał – symbol Chrystusa. Liturgia słowa składała się z kilku czytań ze Starego Testamentu. Po homilii ksiądz poświęcił wodę chrzcielną, zanurzając w niej trzy razy paschał. Ceremonię zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem trzy razy dookoła kościoła.
Zobacz:

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Monday, January 17, 2022 , Login,