Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży

W dn. 1 – 6 czerwca Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” wyjechał do Rosji w ramach projektu „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2017” by spotkać się z Zespołem Tańca Ludowego „Rodniki” z Briańska. Na miejscu wymiany obie grupy uczestniczyły w szeregu zajęć integracyjnych, których celem było wzajemne poznanie się młodych ludzi z obu państw. Podstawowym założeniem wymiany była jednak integracja poprzez taniec. Oprócz zapoznania się przez młodzież z dorobkiem i umiejętnościami obu zespołów młodzi Rosjanie uczyli Polaków podstaw tańca ludowego charakterystycznego dla Rosji - kalinki. Obie grupy prezentowały też swoje umiejętności podczas koncertów w Parku im. Aleksandra Tołstoja w Briańsku oraz na terenie młodzieżowego ośrodka wypoczynkowego „Sinezierki” - każdy z zespołów wykonał na scenie kilka tańców swego kraju, które spotkały się z żywym aplauzem ze strony licznie zebranej publiczności. Podczas realizacji wymiany „Swojacy” uczyli się również podstaw języka rosyjskiego. Część zajęć poświęcona była poznaniu cech wspólnych w historii Polski i Rosji – młodzież spotkała się z przedstawicielami Briańskiej Społecznej Regionalnej Kulturalno-Oświatowej Organizacji "Dom Polski", której szefowa Mirena Kopyłowa opowiedziała o obecności Polaków na terenie Federacji Rosyjskiej i w samym Briańsku. Uczestnicy dowiedzieli się też o trudnych aspektach polsko-rosyjskiej historii, odwiedzając Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu oraz miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu w 2010 roku w Smoleńsku. Odbyły się także wycieczki, podczas których zwiedzano zabytki Briańska, fabrykę szkła w Diatkowie oraz monastyr Swenski. Dalsza część przedsięwzięcia – przyjazd grupy rosyjskiej do Polski – odbędzie się w październiku bieżącego roku.

Projekt jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie dzięki środkom finansowym otrzymanym od Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Za pomoc w realizacji projektu dziękujemy wiceprezesowi Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Zdzisławowi Jacaszkowi.

Zapraszamy do galeriiKontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2021 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Thursday, December 09, 2021 , Login,