Kontakt

karolmarszal@wp.pl

 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Linki
Seniorzy - archeolodzy
Szósty już wyjazd "Wiejskiej akademii trzeciego wieku na kółkach" poświęcony był archeologii. Grupa seniorów z naszych miejscowości udała się w czwartek 26 sierpnia do Poznania i Biskupina by zwiedzić tamtejsze muzea archeologiczne.
W Poznaniu w jednym z najstarszych (1857) i największych muzeów archeologicznych w Polsce studenci trzeciego wieku obejrzeli z pomocą przewodnika dwie wystawy stałe: poświęcone początkom państwa polskiego oraz starożytnemu Egiptowi. Wystawa "Tu powstała Polska" była archeologiczną podróżą do średniowiecza, spotkaniem z ludźmi i wydarzeniami tamtych czasów. Natomiast wystawa "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie" ukazała najważniejszy aspekt kultury dawnego Egiptu – wiarę w życie pozagrobowe. Wśród eksponatów znalazły się drewniane sarkofagi, wyposażenie grobowe, maski kapłanów, rzeźby i malowidła przedstawiające sylwetki bogów, ludzi oraz zwierząt, są także mumie.
Zanim seniorzy poznali drugie z muzeów odbyli statkiem "Diabeł Wenecki" rejs po Jeziorze Biskupińskim. Zaraz potem odwiedzili  "Polskie Pompeje" - jeden z najbardziej znanych w kraju i poza jego granicami rezerwatów archeologicznych. Tam obejrzeli pawilon wystawowy, w którym prezentowane są znalezione w Biskupinie narzędzia, naczynia, ozdoby, broń, resztki roślin uprawnych i szkieletów zwierząt hodowlanych. Największe wrażenie na grupie zrobiły jednak oryginalne fragmenty i rekonstrukcja części drewnianego grodu obronnego sprzed 2 700 lat.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010.

Zapraszamy do galerii.
Zobacz:

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, January 18, 2022 , Login,