Kontakt

karolmarszal@wp.pl

 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Linki
Spotkanie z urologiem
We wtorkowe popołudnie 26 października w świetlicy wiejskiej w Moszczance odbył się drugi wykład z zakresu edukacji zdrowotnej seniorów. W ramach projektu "Senior na wsi - zdrowy i aktywny" dr Andrzej Ryszczyński - urolog z Poznania - wygłosił prelekcję pt. "Wybrane zagadnienia z chorób układu moczowego". Wydarzenie, w którym uczestniczyło około 50 osób, odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Wielkopolskiego.
Podczas spotkania można się było dowiedzieć, iż zadaniem układu moczowego jest zbieranie ubocznych i ostatecznych produktów pochodzących z przemian biochemicznych i metabolicznych. Jego głównymi narządami są nerki, które wytwarzają mocz jako produkt filtracji krwi, tak więc najczęstszymi chorobami układu moczowego są choroby nerek. Prelegent omówił obszernie takie zagadnienia, jak: kamica nerkowa, mocznica, nowotwór nerki, zapalenie pęcherza moczowego, choroby prostaty i nietrzymanie moczu. Aby zapobiegać powstawaniu chorób układu moczowego (zwłaszcza na podłożu bakteryjnym) bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, nieprzetrzymywanie moczu oraz regularne wypróżnianie pęcherza.
Dnia 18 listopada zaplanowany jest wykład na temat aktywności psycho-społecznej seniorów, którego autorem będzie psycholog Marta Bauman.Zobacz:

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, January 18, 2022 , Login,