Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

"Swojacy" w Serbii

W dniach 15 - 19 czerwca nasz Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” gościł w Despotovacu w centralnej Serbii. Zarówno grupa dziecięca jak i młodzieżowa (razem 36 osób) wraz z kapelą uczestniczyły w dwóch koncertach Festiwalu „Nasa mladost, Despotova radost”. Festiwal ten ma ugruntowaną tradycję, bowiem odbywa się już od dwudziestu lat. Corocznie oprócz kilku zespołów serbskich biorą w nim udział także grupy z innych państw. Po raz pierwszy gościem Festiwalu był zespół z Polski. Przed występami na scenie wszystkie zespoły  w korowodzie przemaszerowały przez miasto. Następnie wspólnie zatańczyły przed miejscowym domem kultury po czym rozpoczęły się prezentacje każdej z grup. Serbowie przyjęli z entuzjazmem polskie tańce narodowe i regionalne, szczególnie wielkopolskie, nagradzając je gromkimi brawami.

Pomimo wysokiej temperatury w granicach 37 st. Celsjusza zespół zwiedził wiele ciekawych miejsc: XV-wieczny klasztor prawosławny „Manasija” w Despotovacu oraz znajdujące się w pobliżu niespotykanie piękną jaskinię „Rasavska Pacina” z mnóstwem stalaktytów i stalagmitów a także wodospad „Weliki Buk”. Jeden dzień „Swojacy” spędzili na zwiedzaniu stolicy Serbii – Belgradu. W miejscowości Jagodina odwiedzili też ogromny park wodny, gdzie w upalnym dniu wspaniale było spędzić kilka godzin.

Za miesiąc w dn. 21-22 lipca gościć będziemy dwa zespoły serbskie podczas jubileuszu 5-lecia „Swojaków” oraz II Swojskich Spotkań z Folklorem.

Zapraszamy do galerii

Zobacz:

Copyright (c) 2021 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Thursday, December 09, 2021 , Login,