Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

"Swojacy" w Mołdawii

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" wrócił z Kiszyniowa w Mołdawii, gdzie w dn. 1-6 października uczestniczył w XV Międzynarodowym Festiwalu Tańca Ludowego. Nasi tancerze byli na Festiwalu jedynymi reprezentantami Polski, obok zespołów z Mołdawii, Rumunii i Ukrainy.

Zespół prezentował polskie tańce narodowe i ludowe podczas koncertów w Teatrze Narodowym, Operze oraz dwóch szkołach w Kiszyniowie. Tancerze mieli okazję poznać życie mieszkańców Mołdawii, bowiem goszczeni byli w domach swoich rówieśników z Zespołu Tańca Ludowego "Miorita". Dzięki temu mieli okazję do przezwyciężania barier językowych i poznania kultury i historii narodu mołdawskiego. Integracja młodzieży nastąpiła także poprzez udział we wspólnych warsztatach tanecznych, podczas których młodzi Polacy uczyli Mołdawian poloneza, natomiast Mołdawianie uczyli "Swojaków" tańca "Ciobanasul". Młodzi tancerze zwiedzili także najciekawsze miejsca Kiszyniowa, wśród których znalazły się katedra prawosławna, kościół polski, bulwar Stefana Wielkiego, Łuk Triumfalny, pomnik żołnierzy II wojny światowej i Muzeum Narodowe. Zobaczyli też, jak wyglądają Narodowe Dni Wina - impreza wzorowana na niemieckim "Oktoberfest". Zespół goszczony był w Ambasadzie RP przez polskiego konsula. W drodze do Mołdawii "Swojacy" odwiedzili też Przemyśl i Lwów, gdzie poznali najciekawsze zabytki obu miejscowości.

Projekt "Łączy nas taniec - polsko-mołdawska wymiana młodzieży" dofiansowany został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania pn. "Międzynarodowa wymiana młodzieży". W lipcu br. w ramach tego samego zadania w Polsce gościła grupa młodzieży z Kiszyniowa.

Zdjęcia: Weronika Wojciechowska

Zapraszamy do galerii

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , 18 stycznia 2022 , Zaloguj,