Kontakt

karolmarszal@wp.pl

 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Linki
"Swojacy" we Francji
W dn. 10-15 lipca Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" przebywał we Francji. Pobyt zorganizowany został z okazji podpisania porozumienia o współpracy między gminami Raszków oraz Dourges, które nastąpiło 12 lipca.
Na pierwsze tournee zagraniczne udało się 48 członków Zespołu, którzy po 18-godzinnej podróży autokarowej wieczorem w sobotę 10 lipca zostali zakwaterowani w internacie Liceum Pasteura w Henin-Beaumont - mieście sąsiadującym z Dourges. Następny dzień rozpoczął się od Mszy św. w kościele polskim w Dourges, po której nastąpiła prezentacja zabytkowego ołtarza "kaplica Bożego Narodzenia" Jana Szczepkowskiego z 1925 roku. Po południu Zespół dał krótki występ na miejscowym Rynku oraz spotkał się z polonijnym Zespołem Tańca Ludowego "Wisła" i przedstawicielami innych organizacji polonijnych.
W poniedziałek 12 lipca "Swojacy" wzięli udział wspólnie z dziećmi i młodzieżą z Dourges w zajęciach sportowych i plastycznych zorganizowanych w ramach akcji letniej. Wieczorem odbył się prawie dwugodzinny występ "Swojaków", podczas którego został zaprezentowany prawie cały program działającego od niespełna trzech lat Zespołu. W  trakcie koncertu został także przedstawiony polonez w wykonaniu polsko-francuskim, efekt wcześniejszej wspólnej próby "Swojaków" i "Wisły".
Wtorek był dniem wyjazdu do Paryża. Jego uczestnicy zobaczyli podczas autokarowej przejażdżki najciekawsze miejsca stolicy Francji. Wjechali także na Wieżę Eiffla, z której podziwiali piękną panoramę miasta, obejrzeli Łuk Triumfalny i Katedrę Notre Dame. Wieczorem "Swojacy" uczestniczyli w Dourges w pięknym pokazie sztucznych ogni, zorganizowanym w przeddzień Narodowego Święta Francji.
Środa 14 lipca była dniem świętowania dla Francuzów, ale także miejscowych i przybyłych Polaków. "Swojacy" przebrani w ludowe polskie stroje byli częścią defilady, która przeszła ulicami Dourges. Popołudnie było czasem zwiedzania Arras a także okolic, m.in. miejsc pamięci po żołnierzach polskich, brytyjskich i kanadyjskich, poległych w tej części Francji podczas I wojny światowej. W czwartek 15 lipca "Swojacy" ruszyli w drogę powrotną do Polski.
Wyjazd został zorganizowany dzięki pomocy finansowej Gminy i Miasta Raszków a także Firmy "WEKO" Polska z Moszczanki i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Zapraszamy do galerii.
Zobacz:

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, January 18, 2022 , Login,