Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Sztuka sakralna dla seniorów i wnuków

Kolejny wyjazd edukacyjny dla seniorów i ich wnuków poświęcony był tematowi sztuki sakralnej. W sobotę 22 czerwca grupa udała się na Dolny Śląsk by poznać najciekawsze przykłady sztuki barokowej, której promotorami byli przed wiekami cystersi.
Pierwszym z punktów programu był pocysterski zespół klasztorny w Krzeszowie, który jest perłą zabytków nie tylko w skali kraju, ale także Europy. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli tam barokowy kościół Wniebowzięcia NMP, Mauzoleum Piastów Świdnickich i kościół Św. Józefa. Ze szczególnym zainteresowaniem odwiedzili też kaplicę loretańską, wybudowaną w XVII wieku, podobnie jak kaplica loretańska w Skrzebowej, której ruiny są obecnie w fazie konserwacji.
Dalsza część wyjazdu odbyła się w Henrykowie, gdzie odwiedzono Klasztor Księgi Henrykowskiej. Jest to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku, miejsce powstania Księgi Henrykowskiej – zabytku piśmiennictwa polskiego, z pierwszym zdaniem zapisanym w naszym języku. W kościele uczestnicy zajęć zwrócili przede wszystkim uwagę na unikalne na skalę europejską drewniane stalle, budowane około 150 lat. Zwiedzili także zabudowania klasztorne w barokowym wyposażeniem.
Projekt "Wiejska objazdowa akademia dla seniora i juniora" realizowany jest w latach 2012-2013 przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa w ramach Europejskiego Roku Osób Starszych i Integracji Międzypokoleniowej dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.


Zapraszamy do galerii

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , 18 stycznia 2022 , Zaloguj,