Kontakt

karolmarszal@wp.pl

 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Linki
Sztuki piękne i użytkowe
Siódmy wyjazd wiejskiej akademii trzeciego wieku "na kółkach" poświęcony był sztuce. Grupa 50 seniorów udała się w sobotę 18 września do Gołuchowa, Rogalina oraz Poznania, by podziwiać w trzech oddziałach poznańskiego Muzeum Narodowego zabytkowe wnętrza, obrazy oraz przedmioty sztuki użytkowej.
Wyjazd rozpoczął się od zwiedzenia Zamku w Gołuchowie - dawnej siedziby Działyńskich i Leszczyńskich. Studenci zapoznali się z ekspozycją zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki, zgromadzonych m.in. w sali waz antycznych, pokojach gotyckich, sali portretu staropolskiego i sali polskiej z kopiami portretów królewskich, portretów hetmanów i wojewodów Rzeczypospolitej.
W Rogalinie seniorzy zwiedzili północne skrzydło pałacu, galerię malarstwa oraz powozownię, a także wyremontowane, ale jeszcze niewyposażone wnętrza korpusu głównego. Szczególne zainteresowanie wzbudził gabinet londyński Edwarda Raczyńskiego - prezydenta Polski na uchodztwie, ostatniego męskiego przedstawiciela rogalińskiej linii rodziny Raczyńskich oraz zbiory malarstwa zachodnioeuropejskiego i polskiego z przełomu XIX i XX w., m.in. obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej.
W Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu można było zobaczyć tkaniny, meble, szkło, srebro i inne przedmioty użytkowe, które wystawione są w układzie chronologicznym, od średniowiecza do współczesności. Eksponaty pokazują ewolucję naszych gustów, upodobań, estetyki i mody.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010.

Zapraszamy do galerii.
Zobacz:

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, January 18, 2022 , Login,