Kontakt

karolmarszal@wp.pl

 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Linki
Wizyta w Moszczance
Nasza Moszczanka nie jest jedyną miejscowością o tej nazwie w Polsce. W naszym kraju znajdują się jeszcze dwie Moszczanki: jedna w województwie opolskim (powiat prudnicki) a druga w województwie lubelskim (powiat rycki). Prezes naszego Stowarzyszenia odwiedził ostatnio pierwszą z imienniczek Moszczanki.
Jest to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, w gminie Prudnik, w otulinie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich, w dolinie Złotego Potoku. Wieś dawniej nosiła nazwę Długomosty - prawdopodobnie było to spowodowane wielkością przerzuconych przez Złoty Potok mostów, które by oprzeć się sile wylewającej często wody musiały sięgać daleko poza brzegi rzeki. Wieś położona na wysokości 290-350 m n.p.m., zajmuje powierzchnię 572,16 ha. Liczy 1116 mieszkańców. W 123 gospodarstwach o średniej powierzchni 4,65 ha uprawia się przeważnie pszenicę ozimą, jęczmień jary, mieszankę zbożową oraz w niewielkiej ilości buraki cukrowe i rzepak.
We wsi zachowały się ruiny gotycko-renesansowego kościoła parafialnego - nowy kościół pw. św. Michała Archanioła, oprócz ciekawej bryły, posiada w swym wnętrzu przedwojenne obrazy składające się na Drogę Krzyżową. Obecnie we wsi funkcjonuje Wiejski Ośrodek Zdrowia, szkoła podstawowa, dwuoddziałowe przedszkole oraz Wiejski Dom Kultury z zespołem wokalno-instrumentalnym i kółkiem plastycznym. Jest też Ochotnicza Straż Pożarna i LZS z sekcją piłki nożnej.
Wkrótce zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z Moszczanki w woj. opolskim.
Zobacz:

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, January 18, 2022 , Login,