Kontakt

karolmarszal@wp.pl

 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Linki
Wykład: cukrzyca i otyłość
W czwartkowy wieczór 30 września w świetlicy wiejskiej w Moszczance odbył się wykład z zakresu edukacji zdrowotnej seniorów. W ramach projektu "Senior na wsi - zdrowy i aktywny" dr Piotr Liszkowski - diabetolog z Poznania - wygłosił prelekcję pt. "Cukrzyca i otyłość jako problemy cywilizacyjne". Po wykładzie pielęgniarka Maria Jarmuszczak zaprezentowała sposoby pielęgnacji stopy cukrzycowej. Wydarzenie, w którym uczestniczyło około 50 osób, odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Mianem cukrzycy określa się grupę chorób metabolicznych, których cechą wspólną jest występowanie podwyższonego poziomu cukru we krwi (hiperglikemii). Podczas wykładu można się było dowiedzieć, jakie są główne przyczyny cukrzycy i sposoby jej zwalczania. Słuchacze usłyszeli, że leczenie otyłości i leczenie cukrzycy, to dwie strony tego samego medalu. Diagnostykę w kierunku cukrzycy powinno się przeprowadzić u wszystkich osób, które skończyły 45 rok życia i powtarzać raz na trzy lata. Natomiast sama otyłość, często powodująca cukrzycę, uważana jest za epidemię XXI wieku.
W październiku zaplanowany jest wykład na temat wybranych zagadnień z chorób układu moczowego, którego autorem będzie dr Andrzej Ryszczyński - urolog z Poznania.

Zobacz:

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Monday, January 17, 2022 , Login,